Wiskoza – tkanina uwielbiana przez miłośników mody i naszych klientów. Dlaczego? Ponieważ jest lekka, subtelna, delikatna, miła w dotyku i może przybierać różne formy i faktury. Może udawać jedwab, a nawet wełnę, może być gładka, jak również wzorzysta i kreszowana. W ANGELL tkaniny wiskozowe wykorzystujemy do unikalnych, kobiecych sukienek, zwiewnych spódniczek oraz eleganckich bluzek. Dbamy o to, aby tkaniny były naturalne, przyjemne w dotyku, nie uczulały i nie podrażniały. Tkaniny wiskozowe pięknie układają się na ciele, chłoną i odparowują wilgoć, a także są efektowne i niezwykle komfortowe w użytkowaniu.

Produkcja wiskozy

Wiskoza jest włóknem celulozowym pochodzenia naturalnego. Włókna wiskozowe powstają z celulozy, pozyskiwanej z różnych rodzajów drzew. Do produkcji wiskozy używa się zwykle takich gatunków drewna jak sosna, świerk, buk, dąb czy eukaliptus. Pobrany surowiec jest następnie poddawany skomplikowanym, składającym się z wielu etapów procesom technologicznym, podczas których tkaniny nabierają charakterystycznych dla siebie właściwości. Sposób produkcji jest w dużej mierze zbliżony do produkcji włókien syntetycznych.

Proces produkcji tej tkaniny jest wyjątkowo zróżnicowany, co umożliwia uzyskanie wielu różnych rodzajów wiskozy. Jako że włókna wiskozowe mogą wykazywać bardzo odmienne właściwości, dlatego też znajdują one zastosowanie w różnych typach odzieży. Ze względu na wygląd, wiskoza jest często nazywana sztucznym jedwabiem, ale jest to tylko uproszczenie. W rzeczywistości jedne włókna będą bardziej przypominały bawełnę lub wełnę, inne jedwab, a inne nawet poliester. Cechą charakterystyczną wiskozy jest możliwość nadania jej dowolnego koloru oraz faktury.

Zastosowanie wiskozy

Zastosowanie wiskozy jest tak wszechstronne, że mogą być produkowane z niej zarówno ubrania codziennego użytku, a także przewiewna i delikatną bielizna. Z wiskozy produkuje się też różnego rodzaju odzież sportową, jak i specjalistyczną odzież roboczą. Tkanina ta wykorzystywana jest również masowo do produkcji artykułów higienicznych lub tekstyliów domowych, takich jak pościele, czy podszewki.

Wiskoza jest niezwykle elastycznym, podatnym na modyfikacje materiałem. Ma uniwersalny charakter i w zależności od zapotrzebowania może przybierać rozmaite formy. Mówi się, że jest zamiennikiem bawełny i rzeczywiście bardzo często zdarza się, że ją imituje. Jednak często imituje też inne tkaniny – w końcowym procesie produkcji włókna wiskozowego równie dobrze można mu nadać cechy jedwabiu – czego efektem jest swoisty połysk, czy też wełny – aksamitność, miękkość.

wiskoza sukienka
Sukienka Lily wykonana z delikatnej wiskozy.

Zalety wykorzystania wiskozy w produkcji ubrań

Wiskoza to delikatny i aksamitny materiał, który wpływa na komfort użytkowania wykonanych z niej ubrań. Jest to tkanina szczególnie subtelna, delikatna, przewiewna, przyjazna dla ciała, naturalna, a ponadto oddychająca i wyjątkowo higieniczna. Idealnie nadaje się jako zamiennik innych naturalnych tkanin, takich jak bawełna, len czy jedwab. Z pełną odpowiedzialnością można polecić ją osobom poszukującym przyjaznych dla skóry i wygodnych do codziennego noszenia materiałów.

Główne zalety wiskozy:

• wysoka higroskopijność

Wiskoza w o wiele większym stopniu niż bawełna czy inne materiały pochłania wilgoć i pomaga zadbać o komfort termiczny ciała także podczas intensywnej aktywności fizycznej czy dużych upałów. Wiskoza skutecznie pochłania pot, ale także dzięki swoim wyjątkowym właściwościom usuwa go, dzięki czemu tkanina pozostaje sucha i lekka, a cała wilgoć wyparowuje na zewnątrz. Poprzez szybkie pochłanianie wilgoci wiskoza ogranicza rozwój bakterii na skórze, co pozwala zadbać o jej zdrowy i piękny wygląd. Lekkość tkaniny pomaga też wyeliminować ryzyko otarć i odparzeń, co jest szczególnie istotne w przypadku sportowców. Ubrania z wiskozy idealnie nadają się więc dla osób prowadzących aktywny tryb życia, jak i tych, chcących cieszyć się maksymalną wygodą przez cały dzień.

• przepuszczalność powietrza

Wiskoza to jeden z najlepiej oddychających materiałów, dlatego doskonale sprawdza się chociażby jako materiał do produkcji bielizny. Jest to też tkanina idealna do noszenia latem, na przykład pod postacią lekkich i przewiewnych koszulek lub sukienek. Wiskoza zapewnia skórze stały dopływ powietrza, dzięki czemu chroni ją przed nadmiernym poceniem i przegrzaniem, co ma bezpośredni związek z jej higroskopijnością.

sukienka z wiskozy
Lekka i klasyczna pudrowa sukienka – wiskoza sprawia, że pięknie układa się na ciele i jest niezwykle komfortowa.

 

• dobra dla alergików

Wiskoza zapewnia skórze odpowiednie warunki termiczne, dzięki czemu chroni ją przed podrażnieniami i infekcjami na tle bakteryjnym, nie uczula oraz nie powoduje podrażnień.

• wyjątkowy wygląd

To materiał, który przystosowany jest do najwyższych wymagań. Łączy w sobie wysoką jakość oraz funkcjonalność, dzięki czemu zapewnia stuprocentowy komfort użytkowania. Wiskoza występuje często jako dodatek do innych tkanin, ale pojawia się również w formie samodzielnej jako stuprocentowa tkanina, która niczego nie imituje. Ma wówczas dość charakterystyczną, matową powierzchnię. Wiskozę cechuje też duża wytrzymałość i trwałość koloru.

• elastyczny materiał

Wiskoza świetnie sprawdza się jako domieszka do innych włókien – takich, jak wełna, jedwab lub nawet poliester. Potrafi ona wówczas sprawić, że szorstkie lub sztuczne materiały będą znacznie przyjemniejsze w dotyku i dużo bardziej przewiewne, oddychające.

Wiskoza to włókno niezwykle uniwersalne – można z niego otrzymać niezliczoną ilość różnego rodzaju innych materiałów. Dzięki temu, że wiskoza jest włóknem otrzymywanym z surowców naturalnych, jest ona niezwykle delikatna dla skóry i pozwala jej swobodnie oddychać. Jej szeroka gama właściwości sprawia, że jest obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji ubrań.

Write A Comment