Obróbce materiałów można poświęcić całe książki, ale poniższy tekst ma na celu krótkie wprowadzenie do tej tematyki oraz przedstawienie podstawowych pojęć związanych z produkcją odzieży. Sama potrzebowałam sporo czasu na ich  naukę i przyswojenie, ponieważ bez tego prowadzenie własnej marki odzieżowej nie miałoby sensu.

Włókna

Włókna to podstawowe surowce niezbędne do produkcji materiałów odzieżowych. W języku potocznym można mówić o włóknach naturalnych i sztucznych, natomiast w krajach anglosaskich stosuje się poniższy podział:

 • włókna o pochodzeniu zwierzęcym – jedwab naturalny i wełna,
 • włókna o pochodzeniu roślinnym – bawełna, wiskoza, len, acetat, jedwab sztuczny, lyocell, ramia, sizal,
 • włókna syntetyczne – mikrofibra, poliester, elastan (lycra), poliamid (nylon),
 • włókna mineralne – są to metale wykorzystywane w produkcji odzieży.

Tkaniny a dzianiny

Skoro znamy już podstawowy podział włókien, kolejnymi ważnymi pojęciami są tkaniny i dzianiny, które wykorzystuje się w przemyśle włókienniczym. Różnią się od siebie przede wszystkim splotem nitek.

Tkaniny

Z włókien produkuje się przędzę, która to wykorzystywana jest w produkcji tkanin poprzez przeplatanie ze sobą dwóch prostopadłych układów przędzy – układy te nazywamy osnowym i wątkiem.

Ze względu na sposób splotu tkaniny można podzielić na co najmniej trzy grupy. W ramach tych grup wyróżnia się różnorodne warianty, które pozwalają na osiągnięcie zróżnicowanych właściwości termicznych i wizualnych. Podstawowe rodzaje splotu tkanin to:

splot płócienny – podstawowy rodzaj splotu, w którym dwa układy przędzy splatane są w kratę. Płócienne sploty pozwalają na stworzenie materiałów trwałych i przewiewnych, bądź miękkich, jak:

 • aksamit, kora,
 • sztruks, tafta,
 • welur, żakard.
splot płócienny
Aksamit. Splot płócienny.

splot atłasowy – splot wykorzystywany do tworzenie tkanin gładkich, mieniących się i błyszczących. Wśród nich:

 • atłas,
 • krepa,
 • satyna.
drelich splot skośny
Drelich. Splot skośny.

splot skośny – splot bardzo charakterystyczny ze względu na skośne pasma biegnące wzdłuż całego materiału.

 • atłas,
 • krepa,
 • satyna.
Atłas. Splot atłasowy.
Atłas. Splot atłasowy.

Tkaniny mają raczej jednolitą fakturę, są trwalsze i sztywniejsze, a przez co zdecydowanie bardziej eleganckie niż dzianiny. Z zasady nie są rozciągliwe, ale już mała domieszka elastanu pozwala uzyskać tę właściwość. Tkaniny wykorzystuje się np. w produkcji koszul wizytowych, sukienek, marynarek.

Dzianiny

Powstają z jednej nitki, w wyniku zaplatania oczek w rządkach lub kolumienkach. Dzięki dużemu wrobieniu przędzy wykorzystywanej w produkcji uzyskuje się zróżnicowaną fakturę i rozciągliwość.

Dzianiny dzielimy na rządkowe (dzianina swetrowa, dżerzej, dzianina ściągaczowa) i kolumienkowe (tiul, trykot). Produkuje się je zarówno gładkie, jak i wzorzyste (np. ażurowe). Dzianiny sprawdzają się zarówno w produkcji ubrań, które mają opinać i podkreślać sylwetkę, jak i odzieży, od której oczekuje się wygody i rozciągliwości.

Dzianina
Dzianina.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w produkcji takich elementów garderoby jak sukienki, bluzki i spodnie, stosuje się zarówno tkaniny, jak i dzianiny – w zależności od tego, jaki efekt pragniemy uzyskać na gotowym produkcie. Co istotne, poszczególne włókna mogą być wykorzystane w produkcji odzieży z tkanin, jak i dzianinowej – dla przykładu: dostępne są zatem nie tylko dzianiny na bazie bawełny, ale i tkaniny. Innym przykładem jest chociażby pozyskiwana z celulozy drewnianej wiskoza.

Marka ANGELL do produkcji spódnic i sukienek najczęściej wykorzystuje tkaniny. Podstawą są naturalne jedwabie oraz wiskozy (szczegółowo o tym w kolejnym wpisie). Bazujemy w głównej mierze na włoskich, francuskich i holenderskich materiałach. Natomiast nasze swetry typu oversize, bawełniane t-shirty, ,,chanelkowe” spódniczki i kurtki tworzone są z rozmaitych dzianin o różnym splocie.

sweter dzianinowy
Swetry produkowane są przez nas z dzianin o różnym splocie.

Tkaniny i dzianiny to nie tylko nieodłączny element naszej garderoby. Wykorzystywane są w szeroko pojętym przemyśle – w meblarstwie, produkcji odzieży medycznej, dekoracjach. Skoro są tak szeroko dostępne, to wydawałoby się, że wiemy o nich wszystko, jednak często bazujemy na stereotypach i podsłyszanych informacjach. Nasze teksty powstają po ty, byście wiedzieli dlaczego naturalne włókna są lepsze od sztucznych, jakie są ich zalety i wady, a co najważniejsze na co zwrócić uwagę kupując nową sukienkę!

Write A Comment