Jesień i zima to czas kiedy żegnamy się z kwiecistymi, zwiewnymi sukienkami. Nadchodzi sezon płaszczy, szali i grubych swetrów. W sezonie zimowym żaden element garderoby nie jest tak pożądany jak ciepły, stylowy sweter, który nie tylko ochroni przed niskimi temperaturami, ale również pozwala poczuć się stylowo, modnie i co najważniejsze wygodnie.

Najnowszym trendem występującym w każdej dziedzinie życia (od jedzenia, kosmetyków, makijażu, mody) jest powrót do natury. W branży modowej mamy na myśli powrót do ręcznie robionej odzieży – różnego rodzaju swetrów: od kardiganów, golfów, po klasyczne, proste sweterki, a także czapki i szale. W przeciwieństwie do produktów z sieciówek ubrania tworzone ręcznie to gwarancja wysokiej jakości materiału, oryginalności designu i koloru, unikalności, niepowtarzalności oraz dbałości o każdy szczegół. Jeden ,,porządny” sweter czy szal to inwestycja na lata-warta swojej ceny.

sweter z wełny z alpaki
Sweter hand-made z wełny z alpaki i wełny dziewiczej.

Materiały na swetry

Najlepszym materiałem na zimowy sweter jest naturalna wełna, która nie jest uzupełniana żadnymi sztucznymi włóknami. Posiada ona zalety, których nie da się przecenić. Włókno wełniane jest niezwykle wytrzymałe, do pewnego stopnia ognioodporne oraz posiada wspaniałe właściwości higroskopijne – człowiek nie spoci się w wełnianym swetrze, mimo tego, że włókno będzie utrzymywało ciało w odpowiedniej temperaturze. Dodatkowo, ewentualne zabrudzenia utrzymują się na powierzchni materiału, nie wnikając w jego włókno.

sweter wełniany hand-made
Ręcznie robiony wełniany kardigan z bąblami – wykonany ze 100% szlachetnej wełny, dzięki czemu nie elektryzuje się.

 

Wełna jagnięca (dziewicza)

Najdelikatniejszą odmianą wełny jest włókno pozyskiwane od młodych jagniąt. Wełna jagnięca bądź też dziewicza zachowuje wszystkie wcześniej wspomniane właściwość, a dodatkowo jest to najbardziej szlachetna odmiana wełny i niezwykle delikatna.

Popularną jest również wełna pozyskiwana z okrywy włosowej lam. Ze względu na naturalne środowisko, w którym występują alpaki, czyli górskie szczyty południowoamerykańskich And, alpaki wykształciły włosie odporne na zimne i porywiste wiatry i jednocześnie miękkie w dotyku. Naturalnych odcieni kolorystycznych wełny z alpaki jest około 20, dlatego też, często włókno nie jest poddawane koloryzacji i jest łatwo dostępne w „pierwotnym” wydaniu. Istnieją dwa gatunki alpak, od których pozyskuje się włókno: huacaya oraz suri. Włókno uzyskane z tych drugich jest jeszcze delikatniejsze, jednak również bardzo rzadkie, ze względu na małą populację tych zwierząt.

Wełna z alpaki

Wełna z alpaki jest jeszcze trwalsza niż tradycyjna wełna owcza, a przy tym jest również znacznie od niej delikatniejsza. Nie podrażnia skóry i jest lekka w noszeniu.

Ciekawostka: wełna z alpaki nie elektryzuje się​, co w suchym okresie zimowym jest częstym problem dla kobiet przy noszeniu ubrań z innych włókien. Sweter wykonany z włóczki wełny suri nie będzie się także mechacił.

Swetry ręcznie robione na drutach

Swetry ręcznie robione to żadna awangarda, w końcu tradycja dziania przekazywana jest od pokoleń. To powrót do dawnych czasów – takich powrotów w modzie jest wiele, nic więc dziwnego, że swetry robione na drutach, czy szydełkach wracają do łask. Swetry ręcznie robione nie muszą być awangardowe – bo choć wykonuje się je według projektu, każdy egzemplarz jest unikatowy i to już czyni je na swój sposób awangardowymi.

szal wełniany ręcznie robiony
Wełna sprawdza się nie tylko w produkcji swetrów, ale również w produkcji szalików.

Ukończenie jednego dzianego swetra zajmuje czasem nawet dwa tygodnie – zaangażowanie ze strony osoby go wykonującej sprawia, że mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości, niezwykle trwałym, który będzie prezentował się pięknie przez długi czas, czego niestety rzadko można doświadczyć w przypadku odzieży produkowanej masowo.

Nasza marka w jesienno-zimowej kolekcji wprowadziła unikalne i niepowtarzalne swetry HAND MADE, które powstają w 100% przez rękodzielników naszej pracowni. Swetry, szale i czapki stały się bestsellerem sprzedażowym. Każda włóczka jest stworzona indywidualnie przez naszą markę. Swetry w swoim składzie mają cztery unikalne mieszanki najwyższej jakości wełny: alpaki ,wełny dziewiczej, moheru i angory. Dzięki temu wiemy, że swetry są wyjątkowe.

Write A Comment